Chiny domem dla najstarszego MMJ znalezionego na cmentarzu

/

Chiny domem dla najstarszej rośliny MMJ znalezionej na cmentarzu

Posted by Nancy Moraa on 08/21/2020 in Aktualności

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Marihuana jest jednym z najpopularniejszych narkotyków rekreacyjnych na świecie. Jest to substancja jonowa, znajdująca się w centrum ludzkiej kultury, medycyny i leczenia. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku populacja będzie liczyła 331, 002, 651 osób. Jest to odpowiednik 4,25% światowej społeczności globalnej.

Ostatnie badanie Gallupa wykazało, że 12% dorosłych mieszkańców USA twierdzi, że pali marihuanę. I pomimo legalizacji w 34 stanach (w momencie pisania tego tekstu), liczba dorosłych Amerykanów, którzy palą marihuanę, pozostała niezmieniona od 2015 roku.

Pozostaje pytanie, w której epoce ludzie zaczęli doceniać psychoaktywne i lecznicze właściwości marihuany?

Marihuana używana w ceremoniach w starożytnych Chinach

Archeologiczne dowody mówią nam, że marihuana istniała i była używana 2500 lat temu. Według zespołu archeologów Yang Yimin i Ren Meng z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, istnieją wyraźne dowody na to, że żałobnicy palili marihuanę dla jej odurzających oparów. Jest to ukłon w stronę korzystnych właściwości psychoaktywnych marihuany dla potrzeb zdrowia psychicznego.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w Science Advances, istnieją nowe techniki, które umożliwiają naukowcom zidentyfikowanie sygnatury chemicznej rośliny, a nawet obliczenie jej mocy. "Jesteśmy w środku fascynującego okresu," mówi członek zespołu Nicole Boivin z Max Planck Institute for the Science of Human History (MPI-SHH) w Jenie, Niemcy. Praca jest częścią szerszych działań mających na celu śledzenie, w jaki sposób narkotyk rozprzestrzeniał się wzdłuż powstającego Jedwabnego Szlaku, szlaku handlowego z Chin dostarczającego towary na cały świat.

Nasi przodkowie mieli dostęp tylko do niskich dawek THC?

Ustalenie, kiedy ludzie zaczęli korzystać z psychoaktywnych właściwości rośliny, okazało się nie lada wyzwaniem. Archeolodzy twierdzili, że rytualne palenie marihuany w miejscach w Azji Środkowej miało miejsce już 5000 lat temu.

Jednak nowe analizy złóż marihuany potwierdzają, że wczesne odmiany konopi miały niski poziom THC. THC jest najsilniejszym składnikiem psychoaktywnym rośliny. Jednak historyczne dowody w postaci fajek i pojemników wskazują, że poziom THC był ledwie odurzający dla naszych przodków.

Według naukowca, który pracuje w Azji Środkowej, on i jego koledzy próbowali palić i jeść dzikie odmiany konopi, ale nie odczuwali żadnych psychoaktywnych skutków.

Testy na drewnianych lufcikach w Chinach

Konopie palone 2500 lat temu na cmentarzu w Jirzankal, 3000 metrów wysokości w górach Pamir w dalekich zachodnich Chinach, były inne. Wykopaliska przyniosły szkielety i drewniane talerze, miski i chińskie harfy, jak również drewniane lutnie, w których trzymano palący się materiał.

Wszystkie te rzeczy znalezione były typowe dla Sogdians. Był to lud zamieszkujący zachodnie Chiny i Tadżykistan, który był wyznawcą perskiej wiary zoroastryzmu. Święte teksty tej religii wskazywały, że lud ten uznawał i celebrował rozwijające umysł właściwości marihuany.

W Jirzankal, szklane paciorki i jedwab, które były powszechne w Azji Zachodniej i Chinach, potwierdziły handel dalekosiężny, z którego słynęli Sogdyjczycy.

Archeolodzy przeprowadzili testy na drewnianych lutownicach, których kawałki zmielili. Następnie użyli chromatografii gazowej i spektrometrii masowej, by wyodrębnić obecne w nich związki chemiczne. Zespół stwierdził istnienie wysokiego poziomu THC, tak jak w dzikiej marihuanie i mniej niż we współczesnych roślinach wysokiej rasy. Marihuana była spalana w zamkniętej przestrzeni, aby umożliwić żałobnikom wdychanie THC, stwierdzili autorzy badań. Twierdzenie to stało się istotnym dowodem na to, że marihuana była wtedy używana do celów psychoaktywnych. Duża wysokość nad poziomem morza w tym regionie mogła spowodować, że rośliny miały naturalnie wysoki poziom THC.

Wyhodowano niegodziwe zioło?

Według współautora Roberta Spenglera, również z MPI-SHH, "Jest całkiem prawdopodobne, że ludzie natknęli się na rośliny konopi na wyższych wysokościach, które naturalnie produkowały wyższy poziom THC,"

Ale istniała również możliwość, że ludzie wtedy mogli interweniować, aby wyhodować bardziej niegodziwe zioło, mówi Robert Spengler.

"Metody są przekonujące, a dane są jednoznaczne w kwestii wczesnego stosowania konopi jako substancji psychoaktywnej", mówi Tengwen Long, naukowiec środowiskowy z Uniwersytetu Nottingham w Wielkiej Brytanii, który badał pochodzenie konopi.

Ale Megan Cifarelli, historyk sztuki z Manhattanville College w Purchase, Nowy Jork, która badała używanie narkotyków, zauważa, że aromatyczne opary mogły mieć również inny cel: maskować zapach rozkładających się zwłok. Fuj.

Mimo to, istnieją starożytne dzieła sztuki i wzmianki tekstowe z Syrii i Chin, które wskazują na jeszcze wcześniejsze używanie narkotyków z konopi. Według Michaela Frachetti, archeologa z Washington University w St. Louis, Missouri, współczesne metody analityczne mogą wkrótce zaoferować lepszy wgląd w tę kwestię.