Źródło biopaliw. Prowadzone badania nad produkcją biopaliw dowiodły, że konopie włókniste mogą zostać wykorzystane do produkcji biopaliw. Roślina ta daje bardzo wysokie polony, jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki, a szczególnie na suszę. Z paździerzy i słomy można produkować pelet i brykiety. Okazało się więc, że cała roślina konopi może zostać wykorzystana jako cenne źródło biopaliw.
Do czego jeszcze można zastosować konopie? Włókno konopi można użyć także do produkcji ekologicznych, czyli przyjaznych dla użytkowników jednorazowych pieluch, opakowań lub okładzin ściennych. Wykonuje się z nich między innymi geowłókninę. Jest ona wykorzystywana do produkcji tkanin tapicerskich. Powstają z niej także maty do dezynfekcji. Z włókien konopi powstają także tak zwane bentomaty. Doskonale wchłaniają one wszelkie zanieczyszczenia. Paździerze z konopi stosowane są również jako ściółka w stadninach koni, wykorzystują je także ogrodnicy specjalizujący się w uprawie roślin i warzyw szklarniowych.
Przemysł spożywczy. Nasiona konopi zawierają dużo cennych składników odżywczych. Dlatego wykorzystuje się je do tłoczenia bardzo bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe oleju. Jest później dodawany jako jeden ze składników makaronów, ciast, musli i cukierków. Tłoczony na zimno olej konopny znalazł zastosowanie także w browarnictwie.
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Olej konopny znalazł szerokie zastosowanie także w tych dwóch działach przemysłu. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje ten olej do produkcji preparatów wspomagających leczenie chorób oczu, astmy, stanów zapalnych żołądka i jelit. Na jego bazie powstają także preparaty do zwalczania łuszczycy, trądziku i zmian skórnych, których przyczyną jest alergia. Z kolei przemysł kosmetyczny sięga nie tylko po olej, ale także po zawarte w konopiach olejki eteryczne do produkcji balsamów do ciała, szamponów, mydeł, kremów i płynów do kąpieli. Kosmetyki te działają wyjątkowo pozytywnie na skórę, nawilżają ją i dostarczają cennych składników odżywczych.